• Pat Flood (@rebarcock) passed away 9/21/25. Pat played a huge role in encouraging the devolopmemt of this site and donated the very first dollar to get it started. Check the thread at the top of the board for the obituary and please feel free to pay your respects there. I am going to get all the content from that thread over to his family so they can see how many people really cared for Pat outside of what they ever knew. Pat loved to tell stories and always wanted everyone else to tell stories. I think a great way we can honor Pat is to tell a story in his thread (also pinned at the top of the board).

Eat your veggies, beat inflation!

Consumer protection advocates say these supply-side factors are partially to blame for the price hikes, but they also suspect big meat producers like Tyson Foods are making consumers pay more to fatten their profits.

Claire Kelloway of the Open Markets Institute, an anti-monopoly nonprofit, points to Tyson’s second quarter earnings to understand how it might be using inflation as a cover to make more money.



 
Consumer protection advocates say these supply-side factors are partially to blame for the price hikes, but they also suspect big meat producers like Tyson Foods are making consumers pay more to fatten their profits.

Claire Kelloway of the Open Markets Institute, an anti-monopoly nonprofit, points to Tyson’s second quarter earnings to understand how it might be using inflation as a cover to make more money.



Who the hell still buys food at the store? Just eat at McDonalds or taco bell for every meal, you get excellent food and service and you don't even have to tip the friendly staff. The new chalupa cravings box comes with THREE seasoned beef items, cinnamon twists, and a drink for only $5. Now that's a bargain. McDonalds is still doing 2 for $3 mcdoubles which is a heck of a deal. Throw a $1 large drink in the mix and you've got a complete meal for $4 (here's a little trick that I love, when you get home put an extra slice of american cheese on each mcdouble and you've just turned those flavor babies into full-on double cheeseburgers). And don't even get me started on Wendy's and Burger King, the 4 for $4 and $1.49 8 piece nuggets are a flavor explosion at an affordable price. When it comes to eating food there really is no reason to shop at the store anymore, you should consider the taste, value, and macronutrient profile of today's fast food offerings.
 
Who the hell still buys food at the store? Just eat at McDonalds or taco bell for every meal, you get excellent food and service and you don't even have to tip the friendly staff. The new chalupa cravings box comes with THREE seasoned beef items, cinnamon twists, and a drink for only $5. Now that's a bargain. McDonalds is still doing 2 for $3 mcdoubles which is a heck of a deal. Throw a $1 large drink in the mix and you've got a complete meal for $4 (here's a little trick that I love, when you get home put an extra slice of american cheese on each mcdouble and you've just turned those flavor babies into full-on double cheeseburgers). And don't even get me started on Wendy's and Burger King, the 4 for $4 and $1.49 8 piece nuggets are a flavor explosion at an affordable price. When it comes to eating food there really is no reason to shop at the store anymore, you should consider the taste, value, and macronutrient profile of today's fast food offerings.
are you serious?
 
Who the hell still buys food at the store? Just eat at McDonalds or taco bell for every meal, you get excellent food and service and you don't even have to tip the friendly staff. The new chalupa cravings box comes with THREE seasoned beef items, cinnamon twists, and a drink for only $5. Now that's a bargain. McDonalds is still doing 2 for $3 mcdoubles which is a heck of a deal. Throw a $1 large drink in the mix and you've got a complete meal for $4 (here's a little trick that I love, when you get home put an extra slice of american cheese on each mcdouble and you've just turned those flavor babies into full-on double cheeseburgers). And don't even get me started on Wendy's and Burger King, the 4 for $4 and $1.49 8 piece nuggets are a flavor explosion at an affordable price. When it comes to eating food there really is no reason to shop at the store anymore, you should consider the taste, value, and macronutrient profile of today's fast food offerings.
I guess if people are getting the Impossible Whoppers then it’s ok
 
Back
Top Bottom